Han bliver kaldt direkte, slagkraftig og knapt så diplomatisk. Nu hviler alles øjne på valgets store vinder

13. marts 2025 kl. 15.30
Han er udråbt til det grønlandske valgs helt store vinder. Men kampen om stemmerne på verdens største ø var blot første runde.
Hvis Demokraatits formand, Jens-Frederik Nielsen, skal krone sin og partiets overraskende sejr med det endegyldige trofæ og tage posten som landsstyreformand, skal han de kommende dage og uger lykkes som forhandlingsleder.
Indenrigspolitisk har vælgerne, som politisk kommentator Ineqi Kielsen skriver i Altinget, afsluttet en historisk æra, hvor IA og Siumut har været altdominerende i grønlandsk politik. Men hvad svaret så er, er uklart, og Jens-Frederik Nielsen er manden, der skal finde vej i tågen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arktis fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet















