
24. januar 2025 kl. 05.00
Donald Trumps udfald mod Danmark for ikke at passe godt nok på Grønland og dermed true USA’s nationale sikkerhed har givet de igangværende forhandlinger om mere arktisk isenkram til Forsvaret en kolossal ”sense of urgency” og et behov for at vise endnu mere handlekraft, end det oprindeligt var tanken.
Partierne bag forsvarsforliget fra 2023 startede forhandlingerne op umiddelbart før jul, før Trump nævnte Grønland og angreb Danmark verbalt. Dengang var intentionen at lande en aftale i udgangen af februar. Men så kom Trump på banen, og derfor forhandles der i disse dage intensivt om en delaftale, der skal give Forsvaret nyt arktisk isenkram for milliarder af kroner.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Læs også
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven



















