Anders Sparholt Jørgensen
Vibeke Pasternak JørgensenLars HjortnæsHer er medlemmerne, der skal afgøre Færøernes mulighed for WTO-medlemskab

Færøerne og Danmark har nu udpeget de medlemmer, der skal vurdere Færøernes mulighed for at blive medlem af organisationen WTO.
Der er i alt tale om syv medlemmer, som kommer til at udgøre det såkaldte paragraf 6-nævnet.
Det skriver Statsministeriet i en pressemeddelelse.
Ifølge den færøske hjemstyrelov er Paragraf 6-nævnet en måde at vurdere, i hvilke situationer Færøerne selv kan bestemme. Med spørgsmålet om færøsk medlemskab af verdenshandelsorganisationen WTO er det første gang, at nævnet tages i brug.
Det er lagmand Aksel V. Johannesen og statsminister Mette Frederiksen, der fælles har underskrevet en anmodning om at aktivere det særlige nævn.
Medlemmerne af nævnet bliver udpeget af regeringen og Færøernes landsstyre. Derudover består holdet også af tre højesteretsdommere.
Regeringen har valgt medlemmerne Anders Sparholt Jørgensen, der er afdelingschef i Lovafdelingen i Justitsministeriet, og Vibeke Pasternak Jørgensen, der er chef for Juridisk Tjeneste i Udenrigsministeriet.
Færøernes landsstyre udpeger Bjørn Kunoy, der er Færøernes repræsentationschef i Washington D.C., og Sjúrður Rasmussen, der er kommitteret i Lagmandens Kontor.
De tre sidste medlemmer er Højesteretspræsident Jens Peter Christensen, højesteretsdommer Lars Hjortnæs og højesteretsdommer Jens Kruse Mikkelsen.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- KD-politiker: National stolthed må ikke stå i vejen for nye arktiske skibe
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet
















