H.M. Kong Frederik André Henrik ChristianKronprinsen i Grønland for første gang i flere år
Netop som statsministeren med følge har forladt Grønland, får landet nyt fint besøg.
Kronprins Frederik er ankommet "i det smukke land, hvor minusgraderne på nuværende tidspunkt er tocifrede og vinden bider til", som han skriver på sociale medier og føjer til:
"Her skal jeg de næste dage deltage i optagelser til et dokumentarprogram om Rigsfællesskabet til DR. Optagelserne har været udsat et stykke tid på grund af Corona, men nu ser jeg frem til igen at møde den grønlandske befolkning og genopleve den storslåede natur."
Kongehuset oplyser, at DR-programmet sendes senere på året. Tidligere har Kronprinsen medvirket i et tilsvarende program om Færøerne.
Netop nu tæt ved jævndøgn er lyset for alvor kommet tilbage til Grønland. Men kulden fortsætter - marts regnes som årets næstkoldeste måned i Grønland efter februar. Frederik har gode chancer for at se nordlys, især søndag og mandag.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- KD-politiker: National stolthed må ikke stå i vejen for nye arktiske skibe
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet














