Om
Avaaraq S. Olsen
Malik Berthelsen
Simigaq Heilmann
Avaaraq S. Olsen
Malik Berthelsen
Simigaq HeilmannKvinder i top ved det grønlandske kommunalvalg: Her er de største stemmeslugere

2. april 2025 kl. 16.28
For få uger siden var Grønland til parlamentsvalg, og nu har der endnu engang været optalt stemmesedler rundt om i landet – denne gang til kommunalvalg.
De personlige stemmer er også talt op, fremgår det af det officielle resultat fra tirsdagens valg.
I alle fem kommuner er der kvinder i toppen af listen over de største stemmeslugere, blandt andre borgmesteren for Kommuneqarfik Sermersooq, Avaaraq S. Olsen. Men også partiformanden for Atassut, Aqqalu C. Jerimiassen, og borgmesteren for Qeqqata Kommunia, Malik Berthelsen, er med på listen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arktis fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet















