Nyvalgt ny arktisordfører i Venstre

3. februar 2020 kl. 16.45
Venstre har nu fundet en ny arktisordfører, efter at tidligere næstformand Kristian Jensen i januar hen over en weekend fik frataget ordførerskabet - som var Kristian Jensens eneste - efter at han havde givet et avisinterview, som ikke faldt i god jord hos partiledelsen.
Valget er faldet på 35-årige Christoffer Aagaard Melson, der gjorde debut i Folketinget efter valget i juni sidste år, hvor han fik 7.550 stemmer og sikrede sig det femte af Venstres seks mandater i Sydjyllands Storkreds.
Han er opstillet for Venstre i Vejle Nordkredsen og har siden 2014 været medlem af Vejle byråd. Melson har en kandidatgrad i analytisk journalistik (cand.public.) fra Aarhus Universitet og en bachelor i medievidenskab fra samme sted.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet













