Bliv abonnent
Annonce

Øvelser og uddannelse skal styrke rigsfællesskabet

Foto: Twitter
23. august 2019 kl. 15.20

Forsvaret og beredskabet skal i endnu højere grad bidrage til tryghed og sikkerhed i hele Rigsfællesskabet.

Sådan lyder det fra forsvarsminister Trine Bramsen (S), der sammen med det grønlandske landsstyremedlem for udenrigsanliggender, Ane Lone Bagger (S), vil styrke området med mere samarbejde og mere uddannelse.

Forsvarets tilstedeværelse i Arktis og Nordatlanten bliver endnu vigtigere i de kommende år i takt med, at Arktis' geopolitiske betydning stiger. Derfor skal Forsvarets tilstedeværelse også styrkes som en naturlig reaktion på denne udvikling. Regeringens ønske er at fastholde Arktis som et lavspændingsområde, men et øget dansk engagement er nødvendig for at opretholde stabilitet, sikkerhed og tryghed, mener Trine Bramsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026