
Forsvarsminister Trine Bramsen (S) og partierne bag forsvarsforliget præsenterede den 11. februar sidste år en politisk aftale om nyt arktisk isenkram til Forsvaret for i alt 1,5 milliarder kroner.
En af de største poster i aftalen var en ny luftvarslingsradar på Færøerne til 400 millioner kroner. Radaren skal lukke et hul i Nato's kæde af radarer mellem Skotland og Island og gøre det umuligt for eksempelvis russiske fly at slippe uset gennem den strategisk vigtige passage i Nordatlanten.
Den aktuelle anspændte situation mellem Nato og USA på den ene side og Rusland på den anden side over blandt andet Ukraine, har sat ekstra spot på behovet for den færøske radar. Det er blevet endnu vigtigere end tidligere for Nato, at holde et vågent øje med russerne.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet














