Bliv abonnent
Annonce

Sjúrdur Skaale afviser spekulationer: Ingen købte mit mandat, da jeg reddede Lars Aagaard

Sjúrdur Skaale afviser at have fået noget for at bryde med normal praksis og blande sig i dansk indenrigspolitik ved at redde Lars Aagaard fra at blive væltet som klima- og energiminister.
Sjúrdur Skaale afviser at have fået noget for at bryde med normal praksis og blande sig i dansk indenrigspolitik ved at redde Lars Aagaard fra at blive væltet som klima- og energiminister.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
10. april 2025 kl. 15.00

Spekulationerne har været heftige, efter at de tre nordatlantiske folketingsmedlemmer Sjúrdur Skaale (JF), Anna Falkenberg (SP) og Aaja Chemnitz (IA) tirsdag valgte at bruge deres mandater til at redde Lars Aagaard, hvis ministertaburet ellers var så godt som væltet.

Et usædvanligt og sjældent træk, som færøske og grønlandske medlemmer af Folketinget kun har tyet til få gange i historien.

Hvorfor gjorde de, som de gjorde? Fik de noget til gengæld for at støtte ham?

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026