Vil udvide stor russisk Arktis-lufthavn

De regionale myndigheder i den russiske Krasnoyarsk region ønsker at lufthavnen i Khatanga skal udvides og moderniseres. Det vil koste omkring 1,5 mia. rubler- svarende til 185 mio. kroner - at udvide lufthavnen, der er en af de største lufthavne i den arktiske del af Rusland.
Myndighederne er nu gået på jagt efter investorer og forventer at firmaer som de to store oliefirmaer Lukoil og Rosneft vil være interesserede i at poste penge i lufthavnen. Lukpoil har licenser i Øst-Taymyr området, mens Rosneft har licenser i Khatanga Bugten.
Byen Khatanga er en af de nordligst beliggende bebyggelser i Rusland og har kun omkring 3.500 indbyggere. Men lufthavnen er strategisk godt placeret midt i Arktis og bliver allerede i dag flittigt benyttet som udgangspunkt for ekspeditioner til Nordpolen. De går ofte fra Khatanga med mindre fly til Sredny Ostrov, der er en ø og en militær isbelagt 3.000 meter landingsplads omkring 900 kilometer nord for Khatanga i nærheden af Severnaya Zemlya-øgruppen i Kara Havet. Landingspladsen drives sandsynligvis af de russiske grænsekontrolmyndigheder FSB.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Seniorrådgiver: EU's arktiske strategi risikerer at blive farvet af Nordeas syn på arktisk olie og gas
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
- Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















