Ny flygtningeydelse kan være i strid med grundloven: ”Man skal kunne leve et værdigt liv”

De har jo ikke så mange penge, de her mennesker, og jo dyrere vi gør færgebilletten, jo vanskelige vil det være for dem at komme ind til fastlandet.
Martin Henriksen (DF)
Udlændingeordfører, til TV 2
Kan man ”ernære sig og sine” for omkring 10.000 kroner om måneden i Danmark? Det tvivler flere eksperter på, efter at regeringen og Dansk Folkeparti har indgået en udlændingeaftale, som blandt andet skal sætte ydelsen til flygtninge ned.
Dermed kan den lave ydelse være i strid med grundloven.
”Det er ifølge min vurdering ikke et beløb, der gør, at den enkelte kan have til det nødvendige som mad, tøj og et sted at bo,” siger professor i socialret og diskriminerings- og ligestillingsret ved Københavns Universitet Kirsten Ketscher til DR.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
































