Datatilsynet får 16,8 millioner ekstra frem mod 2025

Datatilsynet får i perioden 2022 til 2025 tilført 16,8 millioner kroner ekstra. Det kommer oveni tilsynets nuværende budget på 44,6 millioner kroner.
Det fremgår af finansloven for 2022, hvor det lyder, at de ekstra midler skal "styrke Datatilsynets opsøgende arbejde med at rådgive og vejlede myndigheder og virksomheder i sikker behandling af borgernes data".
Dermed imødekommer regeringen og aftalepartierne ønsket fra Digitaliseringspartnerskabet, der som anbefaling nummer ét har at styrke Datatilsynet. Partnerskabet kom med sine anbefalinger 1. oktober.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april















