Endnu en borgmester kritiserer Københavns egen lønbonus til pædagoger: ”Det er lidt som at tisse i bukserne”

25. maj 2022 kl. 05.00
Opbakningen til en af sidste års helt store slagnumre under budgetforhandlingerne i Københavns Kommune fortsætter med at smuldre fra både højre og venstre side.
Først gik socialborgmester Karina Vestergaard Madsen (EL) i rette med den såkaldte velfærdsbonus, der giver københavnske pædagoger ekstra i lønningsposen for enten at lokke dem til kommunen eller få dem til at blive.
Og nu melder Konservatives børne- og ungdomsborgmester, Jakob Næsager (K), sig i koret af stemmer, som ikke mener, at velfærdsbonussen vil løse pædagogmanglen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på














