Niels Flemming Hansen
Marcus Knuth
Birgitte BergmanEfter internt stormvejr: Konservative sætter navn på ny spidskandidat til EU-valget

Det er folketingsmedlem Niels Flemming Hansen, som Konservatives ledelse har indstillet til partiets spidskandidat, når danskerne næste år skal stemme til EU-valget.
Han erstatter dermed partiets nuværende parlamentspolitiker Pernille Weiss, der er blevet vraget af partitoppen efter beskyldninger om mobning og usundt arbejdsmiljø.
"Det er ikke vores ønske at skulle finde en anden spids. Men det var en nødvendighed. I Konservative har man ikke en politisk post længere, hvis man har en chikanerede mobbende adfærd, der gør, at medarbejderne bliver syge," siger Søren Pape.
Niels Flemming Hansen er lige nu Europa- og EU-ordfører samt formand for Europaudvalget i Folketinget.
"Han er den rigtige til jobbet. Har været erhvervsdrivende. Kender om nogen, hvor skoen trykker i vores virksomheder og erhvervslivet," udtaler partiformand Søren Pape på Konservatives sommergruppemøde i Nyborg.
Her blev partiets to tidligere folketingsmedlemmer Marcus Knuth og Birgitte Bergmann præsenteret som henholdsvis nummer to og tre på kandidatlisten.
Det er partiets forretningsudvalg, der har indstillet de nye kandidater. Den endelige rangorden og fulde kandidatliste vil blive besluttet på Konservatives landsråd i september.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Dagtilbudsleder: Hvis debatten om genetik flytter ind i børnehaven, får det konsekvenser for børnene
- Børnepsykolog stiller dyster diagnose af dagtilbud: "Alarmerende"



















