
Nye Borgerlige stiller for første gang op til europaparlamentsvalget og dette med tidligere formandskandidat i Dansk Folkeparti Martin Henriksen som spidskandidat.
Det oplyser Nye Borgerlige i en pressemeddelelse.
Martin Henriksen tabte i januar 2022 et formandsopgør i Dansk Folkeparti til Morten Messerschmidt og meldte sig tidligere i år ind i Nye Borgerlige.
"Stod det til os, så skulle vi stemme om et EU eller et EF. Men vi er langt fra et flertal for en sådan folkeafstemning," udtaler partiformand Pernille Vermund, og fortsætter:
"Derfor vil vi begrænse EU’s indflydelse og ændre EU indefra. Ligesom vi gør i Folketinget, er vi også i Europa-Parlamentet klar til at kæmpe danskernes sag. For mindre EU og mere Danmark."
Udover Martin Henriksen opstilles Carsten Winther, Githa Nelander, Gitte Bundgaard Andersen, Jonas René Jensen, Karsten Byrgesen, Rebecha Foged og Tenna Røberg som kandidater til europaparlamentsvalget næste år.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Direktør vil have en familiekommission. Men hun frygter, det ikke gør noget ved børnefattigdommen
- Flere forældre presser fællesskabet af hensyn til deres barn. Det er ikke så underligt
- Dansk Erhverv vil styrke frit valg i dagtilbud. Men vil ikke sige, om man foretrækker rød eller blå stue


















