Ny debat: Der skal rettes op på kvaliteten i dagtilbuddene. Men hvor skal kommunerne starte?

8. september 2025 kl. 03.00
Kvalitetsundersøgelsen af danske dagtilbud rystede kommuner, politikere og børnefaglige aktører, da den udkom før sommerferien.
Rapporten tegnede et utvetydigt billede af, at kvaliteten i danske børnehaver er for dårlig. Det går særligt ud over børn i udsatte positioner, konkluderede rapporten.
Alle er derfor enige om, at der bør gøres noget. Og der har allerede været mange bud på, hvad man bør gribe fat i.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration
Søren Brostrøm61 årI dag
Seniorrådgiver for WHO's generaldirektør, fhv. direktør for Sundhedsstyrelsen
Claus Elgaard63 årI dag
Projektleder, Tuba (Terapi og rådgivning for Unge, der er Børn af Alkohol- og stofmisbrugere), fhv. sportsvært på TV 2 og DR

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?













