Børn og unge under 25 år står for to tredjedele af alle fyrværkeriskader, og det er særligt drenge og mænd, der kommer ud for uheld med fyrværkeri.
Det ønsker Sikkerhedsstyrelsen og e-sportsorganisationen, Astralis, at gøre noget ved gennem en ny kampagne, hvor fyrværkerirådene oversættes til begreber i e-sportsuniverset.
Det skriver Sikkerhedsstyrelsen i en pressemeddelelse.
Helt konkret er Astralis' spillere med i en kampagnevideo, der modificerer Sikkerhedsstyrelsens fyrværkeriråd til populære udtryk inden for gaming-verden. Blandt andet er rådet om altid at bruge beskyttelsesbriller blevet til "Always use face armor", og rådet om at holde god afstand til fyrværkeriet er blevet til "Fall back team".
Astralis er glade for at kunne hjælpe med Sikkerhedsstyrelsens kampagne og samtidig fremme det positive i gaming.
"Gaming er for alle, men det er jo i høj grad drenge fra vores mest loyale fangruppe og den gruppe der gamer mest, der oftest kommer til skade nytårsaften, og vi vil gerne sætte fokus på, hvad det kan betyde ikke bare for deres evne til at spille CS [Counter Strike, red.], men også i det virkelige liv," udtaler Dennis Vang, træner for Astralis Talent.
Udover kampagnevideoen har Sikkerhedsstyrelsen også lavet 2.000 limited edition-beskyttelsesbriller, som man kan få fingrene i på netcaféer i hele Danmark.
Kampagnen blev lanceret onsdag 15. december, da det blev lovligt at købe fyrværkeri i butikkerne, og kører til og med 31. december.
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















