Bliv abonnent
Annonce

Advarsel mod EUs topdomæne på nettet

21. august 2002 kl. 14.12, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

EU kom sent i gang med sit topdomæne .eu på internet, så de nationale domæner er blevet standard. Nu kommer så oven i købet en advarsel mod at betale for det europæiske netnavn.

IPB, Internationalt Patent Bureau, advarer selskaber mod at betale for .eu-domænet, som endnu ikke er klart til brug.

Ifølge Vivian Flindt råder IPB sine kunder til ikke at købe retten til .eu-domænet på nuværende tidspunkt, da der er tale om falsk tryghed.

Ingen kan i øjeblikket vide hvordan de færdige betingelser for EU-Kommissionens nye domæne - det europæiske modstykke til det amerikanske .com-domæne - bliver.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026