Berig fødevarer i primærledet
21. juni 2002 kl. 07.49, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Desuden er det mit budskab, at hvis vi vælger at anvende berigelse og genteknologi, så er det samfundsøkonomisk mere fordelagtigt at gøre det i primærproduktionen.
Per Holten-Andersen
Rektor, Landbohøjskolen
Fakta
Per Holten-Andersen (49) er cand.silv., har en HD-eksamen og tog i 1990 sin ph.d.-grad inden for området inflation og beskatning i skovøkonomien. Han har været lektor på Institut for Økonomi, Skov og Landskab siden 1994, har fungeret som institutleder for samme siden 1999 og har gennem sit faglige virke ledet flere større forskningsprogrampakker.
Kilde: Landbohøjskolen
"For det første er det sandsynligvis billigere, og for det andet er det da bedre, for nu at tage et søgt eksempel, at få grøntsager til at smage godt, end at berige en flødeskumskage med vitaminer og mineraler", siger Per Holten-Andersen i et interview med Altinget.dks ugebrev for fødevaresektoren.
Berigelse betyder tilsætning af vitaminer og mineraler i fødevarer.
Lægger du dig ikke ud med fødevareindustrien, som igennem længere tid har kæmpet for at få lov til at berige visse fødevarer?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































