Bliv abonnent
Annonce

Primingen af vælgerne er i fuld gang

10. september 2003 kl. 09.45, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Statsministeren er i gang med at prime den politiske dagsorden, så den både matcher til de gamle liberale kunder og til de nye kunder fra midten af dansk politik.

Rasmus Jønsson
Cand. comm., RUC
Det er ikke en dag for tidligt at starte gødning af den politiske overflade med de mærkesager, man gerne vil have til at blomstre under næste valgkamp. Derfor har man også i de seneste par uger set Venstre og Socialdemokraterne for alvor starte deres priming af den politiske dagsorden.

Priming betyder, at man grunder den politiske dagsorden med de temaer, som man gerne vil have drejet den politiske dagsorden hen i mod. På samme måde som en maler grunder overfladen på træværket, inden han maler det, skal den politiske dagsorden også grundes med ens politiske budskaber før valgkampen.

Priming har i både engelsk og amerikansk valgkamp vist sig som et vigtigt kommunikativt redskab i de politiske partiers kamp om at kontrollere valgkampes dagsorden.

Herhjemme er flere af partierne også begyndt at arbejde bevidst med primingen. I de seneste par uger har både Venstre og Socialdemokraterne sat blus på primingen af den politiske dagsorden.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026