
"Det går stærkt i dansk politik," skriver DF-veteran Ib Poulsen på sin Facebook.
For en uge siden meddelte Ib Poulsen, at han havde meldt sig ud af Dansk Folkeparti. Nu stiller han op til Folketinget igen - denne gang for Borgernes Parti.
I mere end 25 år var Ib Poulsen kandidat for Dansk Folkeparti. Både som byrådsmedlem i Thisted Kommune, og som folketingsmedlem. Han blev første gang valgt til byrådet ved kommunalvalget i 2001 i Thisted Kommune, og i perioden 2015-2019 sad han i Folketinget.
Da Ib Poulsen annoncerede sin afsked med Dansk Folkeparti, skrev han selv, at han ikke smækkede med nogen døre, og at han stadig var enig i partiets politiske projekt.
Ved kommunalvalget i november 2025 stillede Ib Poulsen op for Dansk Folkeparti i Thisted Kommune, hvor han fik 615 personlige stemmer.
Med sin indmeldelse i Borgernes Parti bliver Ib Poulsen også partiets eneste nuværende byrådsmedlem.


































