"Digitale medier er den faktor, der har forandret børne- og ungelivet mest i det 21. århundrede — på godt og ondt".
Sådan siger Camilla Mehlsen i en pressemeddelelse fra Børns Vilkår, hvor hun netop er blevet ansat som digital medieekspert og talsperson.
Camilla Mehlsen har været tilknyttet Børns Vilkår i knap et år, men får nu i en mere fremtrædende rolle i organisationen. I sin nye rolle skal Camilla Mehlsen beskæftige sig med børn og unges digitale liv under indsatsområdet Digitale Svigt.
Det er et fokusområde, som Camilla Mehlsen har beskæftiget sig med i årevis. Hun har skrevet bøger om digital dannelse, er indehaver af Mehlsen Media, der formidler om digitale medier, og hun har siden 2019 været medlem af Djøfs TechDK Kommission.
Derudover har Camilla Mehlsen været lektor i journalistik på Syddansk Universitet og arbejdet som journalist på Politiken.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet
- Lektor: Det svækker demokratiet, når debatten om AI foregår bag Marienborgs lukkede døre
- Det er symbolpolitik, når politikere vil forbyde sociale medier for unge, mens de selv har et absurd overforbrug
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet


















