De seneste syv år har Eva Berneke været at finde i direktørstolen hos it-virksomheden KMD. Men Eva Berneke har nu valgt at træde tilbage fra udgangen af marts.
Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Afløseren er allerede fundet - det bliver svenske Per Johansson, der allerede er en del af topledelsen, der overtaget stillingen per 1. april.
"Jeg er meget tilfreds med og stolt over at kunne overdrage KMD til et kompetent lederteam, som har kunnet frembringe en stærk, ny CEO. Jeg er sikker på, at KMD vil være i de bedste hænder med Per ved roret, og jeg ser frem til at følge selskabets videre vækst og fremgang sammen med NEC", siger Eva Berneke i pressemeddelelsen.
Per Johansson blev en del af KMD i 2018 og er direktør for virksomhedens finansielle ydelser, men nu rykker han altså til direktørstolen. Tidligere var Per Johansson koncerndirektør for finansielle ydelser i it-selskabet TietoEvry, og inden da var direktør for i den teknologikonsulentvirksomhed, der i dag er kendt som CGI.
Per Johansson er uddannet i marketing ved Lunds Universitet og har en MBA fra University of Warwick i Storbritannien.
Med fratrædelsen flytter Eva Berneke ifølge pressemeddelelsen sammen med sin familie til Paris, hvor hun allerede har boet i en årrække, inden hun kom til KMD.
Den fratrædende direktør fortsætter som bestyrelsesmedlem i LEGO, Vestas og Nationalbanken, ligesom hun bliver en den af bestyrelsen på det franske eliteuniversitet École Polytechnique i Paris, der er kendt som en såkaldt Grande École.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet



















