Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Lisbeth Knudsen

6 A'er: Fremragende bog om ytringsfrihed er et rødt kort til politikere, der vil regulere sociale medier

Med historien som dokumentation viser Mchangama, at eliten og magthavere altid har haft bekymringer ved ytringsfriheden, skriver Lisbeth Knudsen.<br>
Med historien som dokumentation viser Mchangama, at eliten og magthavere altid har haft bekymringer ved ytringsfriheden, skriver Lisbeth Knudsen.
Foto: Tobias Kobborg/Ritzau Scanpix
8. februar 2022 kl. 05.00

Free Speech – A history from Socrates to Social Media
Jacob Mchangama
528 sider, Basic Books, udkommer 8. februar, engelsk, 314,95 kroner

 

Han kunne sådan set ikke have valgt et bedre tidspunkt end lige nu til at servere den mest gennemgribende og tankevækkende gennemgang af ytringsfrihedens omtumlede historie fra Sokrates til virkeligheden på de sociale medier i dag.

Lyder titlen lidt kedelig og lærebogsagtig? Det er det ikke. Jacob Mchangama leverer et både underholdende, udfordrende, ironisk, provokerende og indsigtsfuldt rødt kort til dem, der lige nu er i gang med at ville lovgive og regulere indholdet på de sociale platforme.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026