Digitale løsninger skal opfylde almene sparekrav

Elektroniske hjælpemidler bør spille en stor rolle, når de almene boligselskaber skal spare og effektivere for 1,5 milliarder kroner frem mod 2020.
Det mener både AlmenNet og Bygherreforeningen. Rolf Andersson, der er formand for begge foreninger, ser således digitalisering som et vigtigt instrument, når der skal barberes udgifter for 30 milliarder kroner, som boligorganisationerne tegner sig for.
”Vi har en kæmpe mulighed for i højere grad at sætte strøm til mange af vores aktiviteter. Kan vi ad den vej eksempelvis sikre lavere husleje eller bedre service, skal vi selvfølgelig gøre alt for at give området et løft. Det vil have stor værdi for beboerne,” siger Rolf Andersson, der også er byggedirektør i boligselskabet KAB, i en pressemeddelelse.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Dansk Metal og brancheforening: 99 procent af dansk erhvervsliv risikerer at blive hægtet af i AI-kapløbet
- Det er symbolpolitik, når politikere vil forbyde sociale medier for unge, mens de selv har et absurd overforbrug
- Mystisk AI-seminar skulle klæde politikere på til debat om kunstig intelligens
- Lektor: Det svækker demokratiet, når debatten om AI foregår bag Marienborgs lukkede døre

















