Efter flere afsløringer: Datatilsynet går ind i sag om misbrug af simkort

Det er bekymrende (..) det stadig kan lade sig gøre at sim-swappe i danske butikker, og derfor har vi nu valgt at gå ind i sagen ved at sætte et møde op med Teleindustrien i starten af oktober
Frederik Siegumfeldt
Tilsynschef hos Datatilsynet
Efter en stikprøveundersøgelse i københavnske butikker afslørede Ingeniøren i august, at telebutikker udleverer aktive simkort til alle, der beder om det – i flere tilfælde uden at bede om vedkommendes navn eller billedidentifikation.
Siden har Version 2 også foretaget en stikprøve, der bekræftede, at flere selskaber endnu ikke havde rettet op kundekontrollen i forbindelse med udlevering af simkort.
Angrebet på teleselskaberne bliver også kaldt sim-swapping og betyder, at telefonnumre, mailkonti og adgang til sociale medier kan blive videregivet til fremmede. Ifølge professor i teleret ved Copenhagen Business School, Søren Sandfeld Jakobsen, er praksissen tilmed ulovlig:
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Dansk Metal og brancheforening: 99 procent af dansk erhvervsliv risikerer at blive hægtet af i AI-kapløbet
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Mystisk AI-seminar skulle klæde politikere på til debat om kunstig intelligens















