Erhvervslivet frygter massivt bureaukrati med ny EU-cyberlov - og peger selv på en løsning

25. november 2022 kl. 05.00
Hvis ikke EU’s nye cyberdirektiv skal ende med at blive unødvendigt dyrt og bureaukratisk for danske virksomheder, kræver det, at Christiansborg handler.
Politikerne er nødt til i videst muligt omfang at strømline de nye regler og udpege én central myndighed, der skal håndtere implementeringen af reglerne i dansk lovgivning.
Sådan lyder budskabet fra Dansk Industri og Dansk Erhverv, efter at EU-Parlamentet for nylig godkendte det såkaldte NIS2-direktiv, som dermed er rykket et stort skridt nærmere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















