Bliv abonnent
Annonce
Om  
Helle Huss

KMD-direktør trækker sig

6. februar 2020 kl. 10.22

Helle Huss har valgt at stoppe som direktør for KMD Business. Det fremgår af et LinkedIn-opslag.

Den afgående direktør skriver, at det ikke har været en let beslutning, men at hun har brug for at udfordre sig selv.

I opslaget takker hun de ansatte i KMD for fem gode år:

"Jeg har virkelig nydt at arbejde med de mange talentfulde og gode mennesker i KMD, og jeg er stolt af de meget stærke business-resultater, vi har skabt sammen i forhold til at skabe vækst på tværs af forskellige business-områder."

Helle Huss vil være på et såkaldt garden leave indtil sommer, hvor hun holder en arbejdspause, mens hun samtidig er på lønningslisten hos virksomheden.

KMD er én af Danmarks største it- og softwarevirksomheder, der leverer it-løsninger til både det offentlige og private.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026