Kritik fra medicinalindustrien: Forskningsdata kommer for langsomt

16. december 2021 kl. 14.45
Den danske lægemiddelindustri tørster på data til sin forskning. Og grundet corona-pandemien er ellers leveringsdygtige danske datavarehuse holdt op med at levere i samme takt som tidligere.
Det betyder langsommere forskning, langsommere udvikling af ny medicin og færre investeringer i medicinalindustrien i Danmark. Det siger Thomas Klit Christensen, juridisk chefkonsulent i Lægemiddelindustriforeningen (Lif):
"Det betyder, at der er projekter, der går i stå. Og det har været lange sagsbehandlingstider, og så begynder man at søge data andre steder i verden, for at finde tilsvarende data. Det giver forsinkelser og det er selvfølgelig ærgerligt, at vi ikke får de gode danske sundhedsdata i anvendelse," siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet



















