Bliv abonnent
Annonce

Studie problematiserer uigennemsigtig brug af data i asylafgørelser

Trine Rask Nielsen er her på feltarbejde i Center Sandholm som led i hendes ph.d., der er funderet i et forskningsfelt, der hedder "computer-supported cooperative work".<br>
Trine Rask Nielsen er her på feltarbejde i Center Sandholm som led i hendes ph.d., der er funderet i et forskningsfelt, der hedder "computer-supported cooperative work".
23. februar 2023 kl. 02.00

I en sag om asyl blev en ansøger i 2018 foreholdt oplysninger om, at det på ansøgerens facebookprofil fremgik, at vedkommende var blevet gift i vinteren 2016, selv om ansøgeren forklarede, at "den dato ikke passede, og at det måtte være en fejl".

Sagen er blot et eksempel på, at asylmyndigheder i stigende grad anvender nye typer data i deres afgørelser, og det er ikke uproblematisk, konkluderer et studie fra Datalogisk Institut på Københavns Universitet.

“Den stigende brug af forskellige data i asylsager kan gøre beslutningsprocessen yderligere uigennemsigtig for de mennesker, der søger asyl, og vi mener, at resultaterne fra vores analyse er vigtige at tage højde for, hvis vi i fremtiden skal digitalisere yderligere,” siger ph.d.-stipendiat Trine Rask Nielsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026