

Diis-forsker Adam Moe Fejerskov har skrevet en fin lille bog til serien "Moderne Idéer”, der tager livtag med nogle af tidens største udfordringer.
Den har fået titlen "Hvordan kan ny teknologi redde verden?". Som titlen antyder, handler den om teknologi, og hvordan vi bruger teknologien til at arbejde for os – og ikke imod os.
Bogen er velskrevet og vidende, og jeg følte mig oplyst af nogle af de personlige historier, der gennemsyrer bogen, og som giver den et mere autentisk præg. Som i forordet hvor forfatteren beskriver sin tid i Etiopien med sin chauffør Geethu, og hvordan han oplever, at Uber ikke fungerer i landet, da techvirksomheden bygger på nogle incitamentsstrukturer, der presser chauffører til at køre for meget eller på tidspunkter, der ikke er humane.
















