Von der Leyen ønsker global håndtering af kunstig intelligens: ”Vi bør ikke undervurdere de meget reelle farer”

13. september 2023 kl. 11.00
Der bør etableres et internationalt panel af eksperter – eventuelt i FN – som skal rådgive om håndteringen af kunstig intelligens og de nye teknologiske landvindinger på området.
Det mener kommissionsformand Ursula von der Leyen, som onsdag blandt andet benyttede sin årlige State of the European Union-tale til at adressere den hastige udvikling af kunstig intelligens.
”Kunstig intelligens vil forbedre sundhedsplejen, øge produktiviteten og bidrage til at bekæmpe klimaforandringer. Men vi bør ikke undervurdere de meget reelle farer,” sagde Ursula von der Leyen i talen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet
- Lektor: Det svækker demokratiet, når debatten om AI foregår bag Marienborgs lukkede døre
- Det er symbolpolitik, når politikere vil forbyde sociale medier for unge, mens de selv har et absurd overforbrug
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet

















