Bliv abonnent
Annonce
Om  
Nicolai Pii

Advokatsamfundet finder ny vicegeneralsekretær internt

Siden 1971 har Advokatsamfundet holdt til i Advokaternes Hus.
Siden 1971 har Advokatsamfundet holdt til i Advokaternes Hus.Foto: Celina Dahl/Ritzau Scanpix
15. maj 2025 kl. 14.02

Advokatsamfundet har fundet deres nye vicegeneralsekretær i Nicolai Pii, og det er en mand, der allerede kender organisationen. Han er nemlig den nuværende fagdirektør i Advokatsamfundet.

Det skriver Nicolai Pii i et opslag på LinkedIn.

”Udover, at jeg skal ud og finde nogle ekstra lange visitkort, betyder det mange flere strategiske og overordnede opgaver end hidtil samt ledelse af ledere,” skriver Nicolai Pii om sin nye rolle.

Nicolai Pii er uddannet jurist fra Københavns Universitet. Han har sammenlagt arbejdet i Advokatsamfundet i mere end ti år dog med en afstikker til Skatteforvaltningen i midten.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026