
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
At lide for skønheden er ikke ligefrem et nyt fænomen for halvdelen af jordens befolkning, som gennem tiden har dyrket et hav af obskure og undertiden også farlige skønhedstendenser.
Renæssancens kvinder dryppede saft i øjnene fra de dødeligt giftige galnebær for at få store pupiller. Victoriatidens kvinder smurte deres ansigt med kviksølv for at fjerne urenheder, spiste arsenik for at fjerne fregner og brugte blyholdige cremer, som skulle lysne huden.
Og nutidens kvinder kan også være med. De renser, syrebehandler og eksfolierer huden i ét væk, til skade for den naturlige hudbarriere, men til stor gavn for den store skønhedsindustri.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser




























