Bliv abonnent
Annonce

Dommere tjener rekordstort på at bijobbe

Højesteretsdommere med biindtægter tjente sidste år i gennemsnit 759.000 kroner ved siden af den almindelige løn.
Højesteretsdommere med biindtægter tjente sidste år i gennemsnit 759.000 kroner ved siden af den almindelige løn.Foto: Marie Hald/Ritzau Scanpix
9. maj 2018 kl. 05.00

Man må jo nok sige, at det er gået den forkerte vej, og desværre ser det ikke ud til at have hjulpet meget, at man hævede højesteretsdommernes løn.

Eva Smith
Professor emerita, juridisk institut, Københavns Universitet

Vores samfund ville populært sagt ikke fungere uden dommerne som formænd, og alternativet ville være forvaltningsdomstole, som ville være meget dyrere.

Mikael Sjöberg
Formand for Dommerforeningen

Landets dommere indkasserer stadig flere millioner på bijob ved siden af deres arbejde i landets domstole.

I 2017 tjente dommerne således samlet omkring 64 millioner kroner mod 58,5 millioner kroner året før, svarende til en stigning på 9,9 procent.

Det er samtidigt første gang, at indtægterne overstiger 60 millioner kroner. 

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026