Bliv abonnent
Annonce
Om  
Poul Knopp Damkjær

Kulturchef i Roskilde stopper med øjeblikkelig virkning

8. august 2022 kl. 11.14

Kultur- og Idrætschefen i Roskilde Kommune stoppede 1. august med øjeblikkelig virkning. 

Det skriver SN.dk

Poul Knopp Damkjær, der har været ansat i kommunen i 13 år, blev fritstillet 1. august som følge af en gensidig aftale, som var blevet indgået omkring hans afgang. Det oplyser Martin Holdgaard, der er direktøren for Kultur- og Idrætsområdet i Roskilde Kommune. 

Det er dog ikke meget mere information direktøren kan give om årsagen til den bratte afsked, da der er tale om en personalesag. 

LinkedIn takker Poul Knopp Damkjær for sin tid i Roskilde Kommune og inviterer samtidig til en form for reception, hvor han vil løfte sløret for sine fremtidsplaner. 

Den nuværende souschef Trine Bendix Knudsen er konstitueret som chef for kultur og idræt.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026