OK24: Wammen skyder forventninger om tocifrede lønstigninger ned

18. december 2023 kl. 05.00
Det bliver svært for de ansatte i staten at hente tocifrede lønstigninger hjem de næste to år.
I hvert fald hvis man skal tro den socialdemokratiske finansminister Nicolai Wammen, der fredag udvekslede krav med fagbevægelsen som startskud til overenskomstforhandlingerne.
"Den klare vurdering er, at ser man de næste to år under ét, så forventer vi på baggrund af udviklingen i den private sektor en økonomisk udvikling på 8,8 procent samlet set. Så det er loftet set fra mit perspektiv som finansminister", sagde Nicolai Wammen og understregede, at ministeriet frem mod 2025 forventer en lavere vækst og lavere inflation i de næste to år.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026





























