Bliv abonnent
Annonce

Social- og Boligministeriet skal betale erstatning til tidligere anbragt kvinde på Sprogø

Regine Løndrof under afsløringen af mindesmærket for de 500 danske kvinder på Sprogø, der blev tvangsanbragt på kvindehjemmet på øen.<br><br>
Regine Løndrof under afsløringen af mindesmærket for de 500 danske kvinder på Sprogø, der blev tvangsanbragt på kvindehjemmet på øen.

Foto: Finn Frandsen/Ritzau Scanpix
21. oktober 2025 kl. 15.29

Social- og Boligministeriet skal betale 50.000 kroner i erstatning for brud på Menneskerettighedskonventionen til 95-årige Regine Løndorf, der har været anbragt under åndssvageforsorgen på kvindehjemmet på Sprogø og en anstalt i Brejning.

Regine Løndorf var anbragt i åndssvageforsorgen fra 1940 til 1962.

Det fastslår Københavns Byret i en dom tirsdag.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026