Anja Dalgaard-NielsenTidligere efterretningschef skal lede ny geopolitisk satsning på CBS

Fra at rådgive toppolitikere til at hjælpe erhvervsledere. Det er udsigten for Anja Dalgaard-Nielsen, når hun tiltræder som leder for den nyoprettede forskningsplatform indenfor geopolitik og virksomhedssikkerhed på Copenhagen Business School (CBS).
Den tidligere efterretningschef for Forsvarets Efterretningstjeneste står nemlig til at skulle rådgive erhvervsledere i, hvordan de navigerer en verdensorden præget af øget geopolitisk spænding.
Det skriver CBS i en pressemeddelelse.
”Det står mere og mere klart, at hvis vi skal bevare Danmarks og Europas sikkerhed og velstand, skal der en bred indsats til, hvor ikke blot myndigheder, men også civilsamfund og virksomheder spiller vigtige roller," udtaler Dalgaard-Nielsen om sin nye rolle, der i praksis betyder, at hun skal samle og tydliggøre den forskning, der allerede findes på CBS, og som er relevant i en geopolitisk sammenhæng.
Anja Dalgaard-Nielsen var fra 2021 efterretningschef i Forsvarets Efterretningstjeneste, her kom hun til fra Politiets Efterretningstjeneste, hvor hun var afdelingschef med ansvar for analyse og forebyggelse. Hun fratrådte sin stilling hos FE tidligere i år.
Dalgaard-Nielsen er uddannet statskundskaber fra Aarhus Universitet og med en ph.d. fra John Hopkins School of Advanced International Studies i Washington DC. Hertil har hun forsket i blandt andet strategi, samfundssikkerhed og terrorisme, blandt andet som professor ved Universitetet i Stavanger, Institutchef ved Forsvarsakademiet, gæsteforsker ved Stanford Universitet og forsker på DIIS.
Ydermere har hun været udvalgt sammen med ni andre internationale eksperter til at rådgive daværende Nato generalsekretær Jens Stoltenberg om styrket sammenhængskraft i Nato.
Det er derfor et rent ud sagt forskningsfyrtårn, som nu har fundet sin nye hylde hos CBS.
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager

























