Udenrigsministeriet har problemer med mobning og seksuel chikane

4. december 2020 kl. 17.35
Vi opfordrer endnu engang personale, der har været udsat for chikane, til at stå frem.
Udenrigsministeriets øverste ledelse
Flere medarbejdere i Udenrigsministeriet har været udsat for mobning eller sexchikane.
Det fremgår af en medarbejderundersøgelse blandt de ansatte på Asiatisk Plads og de danske repræsentationer i udlandet.
122 medarbejdere – godt seks procent af de i alt 2.136 deltagere i undersøgelsen – har følt sig udsat for mobning, mens 31 medarbejdere har været udsat for upassende opførsel af "seksuel karakter" de seneste to år.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt
Christian Tornsberg40 årI dag
Kontorchef, Center for økonomi, data og analyse, Ældreministeriet
Victoria Elizabeth Billing51 årI dag
Storbritanniens ambassadør i Danmark
Peter Mandrup Jensen71 år1. juni
Ass. partner, not a box, medlem af bestyrelsen for Dansk Selskab for Ledelse i Sundhedsvæsenet og redaktør af nyhedsbrevet ’torsdag 8:30’

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026


























