Ny regering skal nedsætte klimakrisestab, foreslår tænketank

14. december 2022 kl. 18.21
Da corona ramte Danmark, igangsatte man den nationale operative stab (NOST) for at sikre en slagkraftig krisehåndtering.
Den måde at tænke på bør en ny regering lade sig inspirere af, når det gælder klimakrisen.
Klimavidenskaben siger meget klart, at vi har brug for at øge ambitionerne. Men er der noget videnskaben også siger, så er det, at det er handling nu og her, der tæller.
Christian Ibsen
Direktør, Concito
Det mener den grønne tænketank Concito, der anbefaler den kommende regering at nedsætte en operativ krisestab. Den skal sørge for, at de eksisterende klimamål nås, og at der bliver leveret på de "historisk mange klimaaftaler" om alt fra fjernvarme, havvindmøller, lavbundsjorder til solceller, elbiler og meget mere fra den seneste regeringsperiode.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Handler krigen i Iran om energi?
- Energikæmpe med appel til ny regering: Udfas alle gasfyr senest i 2035
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Dan Jørgensen opfordrer europæerne til at arbejde hjemme

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu





















