Sådan vil regeringen sænke elregningen

18. maj 2016 kl. 01.00
Fakta
Hvad er PSO?
PSO står for Public Service Obligations (offentlige serviceforpligtelser). Afgiften blev indført i 1998 som et led i en aftale om liberalisering af energimarkederne. Hensigten var at støtte energiformer, der endnu ikke kunne klare sig selv på markedet.
Afgiften har eksisteret i sin nuværende form siden 2005. Provenuet fra PSO-afgiften går til at sikre, at producenter af grøn energi kan få samme faste elpris trods varierende elpriser på markedet.
PSO står for Public Service Obligations (offentlige serviceforpligtelser). Afgiften blev indført i 1998 som et led i en aftale om liberalisering af energimarkederne. Hensigten var at støtte energiformer, der endnu ikke kunne klare sig selv på markedet.
Afgiften har eksisteret i sin nuværende form siden 2005. Provenuet fra PSO-afgiften går til at sikre, at producenter af grøn energi kan få samme faste elpris trods varierende elpriser på markedet.
Regeringen vil reducere energiforbrugernes omkostninger med et tocifret milliardbeløb.
Det fremgår af det såkaldte forårsudspil, energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) og erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) fremlagde fredag.
Udspillets store besparelsesmanøvre bliver en afskaffelse af PSO-afgiften frem mod 2021, men indebærer bl.a. også en reduktion af energiselskabernes energispareindsats.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Her er partiernes nye energi- og forsyningsordførere
Nyhedsoverblik
Problemer med elnettet

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet














