
En overgang var det en uskreven regel, at fremstormende embedsmænd i Finansministeriet lige skulle en tur omkring Danmarks Radio og lære noget om drift, før de kunne få det øverste job som departementschef.
Nu er den mekanik vendt på hovedet, efter at tidligere finansminister Bjarne Corydon mandag blev udnævnt som ny generaldirektør – det øverste job i Danmarks Radio.
Begge dele er udtryk for et faktum, der ofte overses: at Danmarks Radio er en dybt politisk organisation.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største




















