Bliv abonnent
Annonce

Bødskov kræver, at von der Leyen leverer plan for færre byrder i erhvervslivet inden tre måneder

Morten Bødskov vil have en EU-plan for færre byrder i erhvervslivet inden for tre måneder. Arkivfoto. 
Morten Bødskov vil have en EU-plan for færre byrder i erhvervslivet inden for tre måneder. Arkivfoto. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
28. november 2024 kl. 10.02

Inden for tre måneder skal kommissionsformand Ursula von der Leyen præsentere en plan for, hvordan EU-Kommissionen vil reducere europæiske virksomheders byrder med op til 35 procent. 

Så klart er kravet fra erhvervsminister Morten Bødskov, der torsdag er i Bruxelles EU’s konkurrenceevnerådsmøde.

"Von der Leyen er på rette spor. 25 procent færre byrder for europæisk erhvervsliv og 35 procent for de små og mellemstore virksomheder er både rigtigt og nødvendigt. Men nu skal kommissionsformanden levere. Den nye Kommission er på plads. Inden for tre måneder bør von der Leyen derfor fremlægge planen, der lever op til løfterne om markant færre byrder på erhvervslivet," lyder det fra Morten Bødskov, der tilføjer:

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026