
Hovedkasserer i Dansk Metal John Larsen er valgt som ny formand for Danske A-kasser.
Det skete på et ekstraordinært repræsentantskabsmøde i brancheorganisationen.
Han afløser Eva Obdrup, der har trukket sig fra posten af private årsager.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelse.
"Jeg har mødt en entydig opbakning fra repræsentantskabet, og det vil jeg gerne takke for. Jeg ser frem til at løfte opgaven og det nye ansvar," siger John Larsen.
Som formand vil han arbejde for, at Danske A-kassers strategi for 2025–2028 bliver omsat, og at den kommende regering får fokus på at forenkle reglerne på dagpengeområdet.
"I dag mødes vores ledige medlemmer af alt for komplekse dagpengeregler og en gang imellem også regler, der er uretfærdige og ligefrem betyder, at man kan blive straffet økonomisk for fx at tage et vikariat," siger han.
John Larsen har siden 2020 været hovedkasserer for Dansk Metals A-kasse. Derudover har han været medlem af bestyrelsen i Danske A-kasser i de seneste fem et halvt år.
Han er tiltrådt formandsposten mandag 9. marts.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet



















