Erhvervsliv: Biden vil sikre færre handelskrige og mere fokus på klima

Fremgangen havde været endnu større, hvis han ikke havde kastet sig ud i det med straftolden. Man anerkender ham for at have bygget økonomien, men man bebrejder ham for den manglende stabilitet. Samlet set vil de danske virksomheder give pil op til Joe Biden i forhold til Donald Trump. Det svar er entydigt.
Louis Funder
Direktør for DI i USA
Landets virksomheder vender tommelfingeren opad over udsigten til, at den erklærede vinder af det amerikanske præsidentvalg Joe Biden indsættes i Det Hvide Hus 20. januar 2021.
For selvom både beskæftigelsen og væksten i amerikansk økonomi er øget under Donald Trumps regeringsperiode - hvilket er kommet dansk eksport til gode - så vil den kommende præsident deeskalere handelskrigen og skabe stabilitet, hvilket vil øge samhandlen.
Det er vurderingen fra Dansk Erhvervs topchef, Brian Mikkelsen.
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største



















