Flere argentinske bøffer i din køledisk: EU-lande blåstempler handelsaftale med Sydamerika

9. januar 2026 kl. 16.00
BRUXELLES: Trods intens modstand er der lige akkurat kvalificeret flertal blandt EU-landene for at indgå en stor frihandelsaftale mellem EU og den sydamerikanske handelsblok Mercosur.
Efter ellers at være blevet sparket til hjørne på et EU-topmøde i december kom det længe ventede gennembrud, da handelsaftalen fredag var på dagsordenen på et ambassadørmøde i Bruxelles.
Når aftalen træder endeligt i kraft, vil varer kunne flyde mere frit mellem de to kontinenter.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud



















