
Efter 32 dage med minkafhøringer: Her er spørgsmålene, kommissionen formentlig grubler over

Mink har fyldt meget i mediebilledet, siden regeringen besluttede at slå dyrene ned på et hæsblæsende møde i november 2020.
Nu har minkkommissionen færdiggjort sine afhøringer, og til sommer bliver offentligheden klogere på, hvad kommissionen så konkluderer på baggrund af dem.
Kommer de mange mundtlige beretninger til at veje højest eller vil Magnus Heunickes noter - der pludselig dukkede op – have større vægt, når det skal afgøres, hvem der sagde hvad på mødet? Hvad kan kommissionen overhovedet sige om ansvar – og hvilken vægt kommer det til at have af betydning, om der rent faktisk blev handlet efter den melding om at aflive minkene, som regeringen gav på pressemødet?
Det forklarer Altingets fødevareredaktør, Andreas Arp, om i dagens udgave af Altinget Ajour.

Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret




















