Hummelgaard i samråd: Afviser at gribe ind overfor fagforeningstvang

24. marts 2022 kl. 17.00
H
Helena Bang-Udesen
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) slår fast, at han ikke vil gribe ind i konflikter om fagforeningsvalg på arbejdspladser.
Det står klart, efter at ministeren var til samråd torsdag morgen for at drøfte de ifølge Venstre ”mafialignende tilstande”, der foregår på arbejdspladserne, når ansatte presses og i nogle tilfælde mobbes til medlemskab i en bestemt fagforening.
Debatten om fagforeningsfrihed blussede fornylig op igen, efter Berlingske i februar bragte historien om vvs’eren Peter Hjelmgaard, der modtog en fyreseddel, fordi han nægtede at skifte fagforening.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Erhvervslobbyister er Danmarksdemokraternes største økonomiske støtter i 2024
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump



















