
Fra og med 5. juli vil direktøren og grundlæggeren Jeff Bezos ikke længere være daglig leder af Amazon.
Det oplyste direktøren ifølge CNN onsdag aften ved Amazons bestyrelsesmøde.
Direktøren meddelte allerede i februar måned, at han havde planer om at trække sig tilbage fra sit arbejde for internetplatformen, men først nu er der kommet dato på. Stifteren fortsætter som bestyrelsesformand, et arbejde han ifølge CNN vil lægge flere kræfter i.
Jeff Bezos grundlagde Amazon den 5. juli 1994 – når han træder tilbage, er det altså præcis 27 år siden, Amazon blev stiftet. Dengang blev der primært solgt bøger på siden.
I dag er platformen verdens største salgsside på internettet, og man kan købe stort set alle produkter på platformen, blandt andet tøj, elektronik og mad. Amazon driver desuden streaming-siden Amazon Prime og har lanceret e-bogslæseren Kindle. Jeff Bezos står også bag Blue Origin, der arbejder på at udbyde rumrejser som turistrejser.
I 2020 lød Amazons omsætning på 386 milliarder dollar. Jeff Bezos er ifølge Forbes verdens rigeste med en formue på 189,2 milliarder dollars.
Jeff Bezos bliver i juli afløst af Andy Jassy, der i øjeblikket er direktør for Amazon Web Service, og han har arbejdet for Amazon, siden Amazon blev grundlagt.
Ifølge CNN beskriver Jeff Bezos Andy Jassy som en, der har ”den energi, der er brug for at holde os i live og som har gjort os specielle”.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største




















